FAQ

Hardware

Co znamenají výrazy "OEM", "bulk" a "retail" u nového hardwaru?

Jedná se o druhy balení hardwaru. V případě "bulk" je hardware zabalený pouze v antistatickém sáčku a balení většinou neobsahuje žádné příslušenství, maximálně CD s ovladači. Pokud jde o balení "Retail", je hardware v papírové krabici spolu s manuálem a dalším příslušenstvím (kabely, šroubky, CD atd.). Hardware označovaný jako "OEM" by neměl jít koupit samostatně, ale jako součást počítačové sestavy. Někdy je zkratkou "OEM" označováno balení typu "bulk" (viz podrobnější informace).

Mám 4 GB RAM, ale systém vidí méně. Čím to je?

To je normální jev, způsobený omezením 32bitových operačních systémů. Ty sice mohou adresovat 4 GB RAM, ale část adresového prostoru je vyhrazena pro další zařízení. Pokud potřebujete využívat celé 4 GB, je vhodné použít 64bitový operační systém.

Jak zjistit informace o hardwaru v počítači?

Program EVEREST vám dokáže zjistit veškeré informace o vašem hardwaru v počítači. Více informací zde.

Windows

Jak zjistím sériové číslo nainstalovaných Windows?

Ke zjištění sériového čísla Windows a některých nainstalovaných programů slouží program Magical Jelly Bean Keyfinder.

Notebook

Mám nabitý notebook po jeho vypnutí odpojovat z elektřiny?

  • Záleží na "inteligenci" nabíjecí automatiky (bývá uvedeno v návodu, či na stránkách výrobce). Pokud je nabíjecí automatika v pořádku, notebook může být připojen do elektrické sítě trvale.
  • Nabíjecí automatika totiž každých pár vteřin zjišťuje stav napětí v akumulátoru. Pokud je malé a roste, je nabíjen nastaveným proudem. Pokud napětí přestane růst, nebo dokonce klesá, automatika vyhodnotí akumulátor jako nabitý a zvolí režim konzervace a je nabíjen konzervačním proudem, který zhruba stejně velký jako úbytek energie při samovybíjení. Pokud vše pracuje takto, akumulátor nelze zničit.
  • Jedná-li se ale o nějaký levný typ notebooku, nabíjecí automatika nemusí pracovat tak jak by měla a nebude přizpůsobovat svou činnost, tož znamená, že akumulátor bude dobíjen stále pokud bude zapojen v elektrické síti. Tímto se akumulátor zničí poměrně za krátkou dobu, řádově pár dní.
Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License